Tijekom ovog tjedna, u sklopu aktivnosti Projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu, koordiniranom od strane Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša, izvađeni su iz mora i pregledani kolektori za prihvat mlađi plemenite periske.
Istraživački tim Hrvatskog veterinarskog instituta iz Zagreba je, u suradnji sa znanstvenicima Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku, te uz organizacijsku i logističku podršku djelatnika PP Lastovsko otočje, izvadio iz mora i pretražio kolektore sa 7 lokacija postavljenih u proljeće: Skrivena luka, Mrca, Mali Maslovnjak, Mrčara, Borova, Vejo Lago i Barje.
Lokacije koje su odabrane za postavljanje kolektora su nekadašnja staništa brojne populacije plemenite periske, čija mlađ bi nošena morskom strujom baš na tim područjima pronalazila najpovoljnije uvjete za svoj rast i razvoj.
Kolektori su postavljeni tijekom svibnja/ lipnja i do listopada su bili uronjeni u more.
Plemenita periska se razmnožava tijekom ljetnih mjeseci, pa je u jesen moguće u mrežama kolektora pronaći male periske, ali na žalost ni ove godine, četvrte zaredom od kad se provode aktivnosti projekta, nisu pronađene
Znanstvenici sa Sveučilišta u Dubrovniku su vrlo detaljno analizirali, sortirali i konzervirali mnogobrojne organizme pronađene na mrežama kolektora, pazeći pritom na njihove lokacije i dubine, a njihovu detaljnu analizu će dovršiti u svojim laboratorijima.
Pretraženo je i fotodokumentirano podmorje na svim lokacijama na kojima su bili smješteni kolektori, prazne ljušture uginulih jedinki plemenite periske još u velikom broju strše iz dna, krhke su i lako lomljive ali i kao takve još služe kao čvrsta osnova i zaklon mnogim drugim organizmima.
U okviru aktivnosti projekta bilježe se, osim plemenite periske Pinna nobilis, nalazi i druge dvije vrste koje obitavaju u Jadranu, Pinna rudis i Atrina Fragilis. Monitoring prijavljenih jedinki i lokacija je još u tijeku.
Jedna od najvažnijih aktivnosti projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu je probuditi ekološku svijest među populacijom, kroz sve dobne skupine provući spoznaju o važnosti čistoće i zdravlja morskog ekosustava, te je danas, 3. listopada u 13:20 sati, organizirano predavanje i prezentacija u školi u Lastovu.
Izv . prof. dr. sc. Ana Bratoš Cetinić sa Sveučilišta u Dubrovniku, dr.sc. Željko Mihaljević i izv. prof. Miroslav Benić iz Hrvatskog veterinarskog instituta učenicima će uz prezentacije prikazati i dokumentarni film “Jeste li ih vidjeli?” koji prati aktivnosti projekta od samog početka, upoznat će sve zainteresirane sa ronilačkom opremom i nastojati odgovoriti na sva njihova pitanja.
Plemenita periska Pinna nobilis je od 1977. godine na IUCN-ovom popisu zaštićenih vrsta, a od 2019. godine je na crvenoj listi kao kritično ugrožena vrsta.
Njeno vađenje iz mora je strogo zabranjeno i kažnjivo, a odnosi se na žive i mrtve jedinke plemenite periske.
Skeniranjem barkoda na aplikaciji Ministarstva mogu se dojaviti nalazi jedinki periske koju će onda djelatnici institucija koje su partneri projekta provjeriti i evidentirati.
Čuvajmo zajedno naše more!
Foto: Hrvatski veterinarski institut Zagreb